PSDA SHOW AWARDS

 

 

Category

Variety

Winner

 

BEST SINGLE DOUBLE IN SHOW

Barbarry Pip

Paul & Cheryl Howard

 

 

BEST TRIPLE DOUBLE IN SHOW

Barbarry Melody

Paul & Cheryl Howard

 

 

BEST SINGLE OPEN IN SHOW

Mt. View Imogene

Hills Collins

 

 

BEST TRIPLE OPEN IN SHOW

Kelsey Dwarf

Colin Walker

 

 

BEST NOVICE IN SHOW

Weston Miss

Gerri Guardipee

 

 

 

 

 

 

Regular Horticultural

 

 

 

 

 

 

 

BEST GIANT (AA) DAHLIA

Bryn Terfel

Eric & Janet Anderson

 

 

BEST 3 GIANT (AA) DAHLIAS

AC Ben

Jim & Chris Stout

 

 

 

 

 

 

BEST LARGE (A) DAHLIA

Kenora Jubilee

Paul & Cheryl Howard

 

 

BEST 3 LARGE (A) DAHLIAS

Kenora Jubilee

Paul & Cheryl Howard

 

 

 

 

 

 

BEST MEDIUM (B) DAHLIA

Light Accord

Hills Collins

 

 

BEST 3 MEDIUM (B) DAHLIAS

AC Abby

Lisa Welty

 

 

 

 

 

 

BEST SMALL (BB) DAHLIA

Barbarry Melody

Paul & Cheryl Howard

 

 

BEST 3 SMALL DAHLIAS

Barbarry Melody

Paul & Cheryl Howard

 

 

 

 

 

 

 

BEST MINIATURE DAHLIA

Barberry Pip

Paul & Cheryl Howard

 

 

BEST 3 MINIATURE DAHLIAS

Barberry Pip

Paul & Cheryl Howard

 

 

 

 

 

 

BEST BALL DAHLIA

Clearview Daniel

Richard & Danielle Parshall

 

 

BEST 3 BALL DAHLIAS

Clearview Daniel

Paul & Cheryl Howard

 

 

 

 

 

 

 

BEST MINIATURE BALL DAHLIA

Camano Love

Marc Norman

 

 

BEST 3 MINIATURE BALL DAHLIAS

Chimacum Troy

Les Connell

 

 

 

 

 

 

 

BEST POMPON DAHLIA

Pop Willo

Rosemary & Brad Freeman

 

 

BEST 3 POMPON DAHLIAS

Mi Wong

Les Connell

 

 

 

 

 

 

 

BEST WATERLILY DAHLIA

Pam Howden

Bob & Terry Schroeder

 

 

BEST 3 WATERLILY DAHLIAS

Pam Howden

Paul & Cheryl Howard

 

 

 

 

 

 

 

BEST STELLAR DAHLIA

Clearview Del Sol

Lisa Welty

 

 

BEST 3 STELLAR DAHLIAS

Irish Blackhart

Rosemary & Brad Freeman

 

 

 

 

 

 

 

BEST PEONY DAHLIA

Elvira

Jim & Chris Stout

 

 

BEST 3 PEONY DAHLIAS

Jacs Kyle

Richard & Debbie Zimmerman

 

 

     

 

 

 

 

BEST ANEMONE DAHLIA

Alpen Fury

Dave & Diane Blackmer

 

 

BEST 3 ANEMONE DAHLIAS

Sandia Brocade

Steve & Sandy Boley

 

 

 

 

 

 

 

BEST COLLARETTE DAHLIA

Kelsey Cirrus

Colin Walker

 

 

BEST 3 COLLARETTE DAHLIAS

Kelsey Cirrus

Colin Walker

 

 

 

 

 

 

 

BEST SINGLE DAHLIA

Seedling 10-16`

Paul & Barbara Bloomquist

 

 

BEST 3 SINGLE DAHLIAS

Kelsey Kristie

Colin Walker

 

 

 

 

 

 

 

BEST MIGNON SINGLE DAHLIA

Lo-Red

Drew & Wendy Brant

 

 

BEST 3 MIGNON SINGLE DAHLIAS

Kelsey Dwarf

Colin Walker

 

 

 

 

 

 

 

BEST ORCHID DAHLIA

Mt. View Imogene

Hills Collins

 

 

BEST 3 ORCHID DAHLIAS

Mt. View Imogene

Hills Collins

 

 

 

 

 

 

 

BEST ORCHETTE DAHLIA

Fancy Pants

Paul & Cheryl Howard

 

 

BEST 3 ORCHETTE DAHLIAS

Fancy Pants

Jim & Chris Stout

 

 

 

 

 

 

 

BEST NOVELTY DAHLIA – DOUBLE

13-Kung Fu Kitty

Marjorie Thatcher

 

 

BEST 3 NOVELTY DAHLIAS - DOUBLE

Vista Minnie

Bernie Wilson

 

 

 

 

 

 

 

BEST NOVELTY DAHLIA - OPEN

Kelsey Bob

Colin Walker

 

 

BEST 3 NOVELTY DAHLIAS - OPEN

Kelsey Bob

Colin Walker

 

 

 

 

 

 

 

Flower of the Year

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BEST NOVICE DAHLIA OF THE YEAR

No Award

 

 

 

BEST AMATEUR DAHLIA OF THE YEAR

Chimacum Troy

Richard & Debbie Zimmerman

 

 

BEST OPEN DAHLIA OF THE YEAR

Chimacum Troy

Les Connell

 

 

 

 

 

 

 

5-Bloom Entries

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BEST 5-BLOOM IN SHOW

Carmen Bunky

John Sullivan

 

 

 

 

 

 

 

BEST GIANT 5-BLOOM ENTRY

No Award

 

 

 

BEST LARGE 5-BLOOM ENTRY

Camano Sitka

Jim & Chris Stout

 

 

BEST MEDIUM 5-BLOOM ENTRY

AC Abby

Lisa Welty

 

 

BEST SMALL 5-BLOOM ENTRY

Lakeview Glow

Bernie Wilson

 

 

BEST MINIATURE 5-BLOOM ENTRY

Brookside J Cooley

Jim & Chris Stout

 

 

BEST BALL 5-BLOOM ENTRY

No Award

 

 

 

BEST MINIATURE BALL 5-BLOOM ENTRY

No Award

 

 

 

BEST POMPON 5-BLOOM ENTRY

Mi Wong

Les Connell

 

 

BEST WATERLILY 5-BLOOM ENTRY

Carmen Bunky

John Sullivan

 

 

BEST PEONY 5-BLOOM ENTRY

Elvira

Collin Walker

 

 

BEST ANEMONE 5-BLOOM ENTRY

Sandia Sunbonnet

Colin Walker

 

 

BEST COLLARETTE 5-BLOOM ENTRY

Kelsey Annie Joy

Colin Walker

 

 

BEST SINGLE 5-BLOOM ENTRY

Jacs Topaz

Jim & Chris Stout

 

 

BEST MIGNON SINGLE 5-BLOOM ENTRY

Kelsey Buttercup

Colin Walker

 

 

BEST ORCHID 5-BLOOM ENTRY

Verrone’s Obsidian

Tom Rowe

 

 

BEST ORCHETTE 5-BLOOM

Verrone’s Morning Stat

Tom Rowe

 

 

BEST NOVELTY 5-BLOOM ENTRY - DOUBLE

Valley Porcupine

Jim & Chris Stout

 

 

BEST NOVELTY 5-BLOOM ENTRY - OPEN

NO AWARD

 

 

 

BEST STELLAR 5-BLOOM ENTRY

NO AWARD

 

 

 

 

 

 

 

Baskets

 

 

 

  

 

 

 

BEST BASKET IN SHOW

Mixed Basket

Janet Anderson

 

 

 

 

 

 

 

BEST GIANT BASKET

NO AWARD

 

 

 

BEST  LARGE BASKET

NO AWARD

 

 

 

BEST MEDIUM BASKET

NO AWARD

`

 

 

BEST SMALL BASKET

NO AWARD

 

 

 

BEST MINIATURE BASKET

NO AWARD

 

 

 

BEST BALL BASKET

NO AWARD

 

 

 

BEST MINIATURE BALL

NO AWARD

 

 

 

BEST POMPON BASKET

NO AWARD

 

 

 

BEST WATERLILY BASKET

NO AWARD

 

 

 

BEST PEONY BASKET

Jacs Kyle

Jim & Chris Stout

 

 

BEST ANEMONE BASKET

NO AWARD

 

 

 

BEST COLLARETTE BASKET

Jacs Zoom

Jim & Chris Stout

 

 

BEST SINGLE BASKET

NO AWARD

 

 

 

BEST MIGNON SINGLE BASKET

2015 GFF MS FL

Penny Armstrong

 

 

BEST ORCHID BASKET

NO AWARD

 

 

 

BEST ORCHETTE BASKET

NO AWARD

 

 

 

BEST NOVELTY – FULLY DOUBLE BASKET

NO AWARD

 

 

 

BEST NOVELTY – OPEN CENTERED BASKET

NO AWARD

 

 

 

BEST STELLAR BASKET

NO AWARD

 

 

 

BEST MIXED BASKET

Mixed Basket

Janet Anderson

 

 

 

 

 

 

 

BEST NOVICE BASKET

Mixed Basket

Alysia Obina

 

 

BEST AMATEUR BASKET

2015 GFF MS FL

Penny Armstrong

 

 

BEST OPEN BASKET

Mixed Basket

Janet Anderson

 

 

 

 

 

 

Seedlings

 

 

 

 

 

 

 

BEST UNDISSEMINATED DAHLIA

WL Seedling

John Sullivan

 

 

ADS ACHIEVEMENT AWARD

Bloomquist Paul jr

Les Connell

 

 

BEST B OR LARGER UNDISSEMINATED DAHLIA

B SC Red Seedling

Richard Williams

 

 

BEST LACINIATED UNDISSEMINATED

Seedling 17-267

Marjorie Thatcher

 

 

BEST OPEN-CENTERED UNDISSEMINATED

CO Bronze Seedling

Colin Walker

 

 

 

BEST SEEDLING FOR CUT FLOWER TRADE

Seedling 1283

Richard & Danielle Parshall

 

 

SEEDLING WITH MOST ATTRACTIVE, UNIQUE COLORING

  BA Red Seedling

Richard Williams

 

 

 

 

 

 

 

Specials

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BEST VARIEGATED DAHLIA

Heather

Walt Jacenko

 

 

BEST BICOLOR DAHLIA

Skipley Spot

Richard Williams

 

 

BEST PSDA ORIGINATION

Irish Glow

Lisa Welty

 

 

BEST WATERLILY COLLECTION

Kelgai Ann, Maks Royal Ruby, Pam Howden

Art & Julie Chmura

 

 

BEST BALL/MIN. BALL/POM COLLECTION

Snoho Sonia, Chimacum Davi, Irish Glow

Eric & Janet Anderson

 

 

BEST MEDIUM COLLECTION

Light Accord, Hamari Accord, Clearview Sharron

Hills Collins

 

 

BEST SMALL COLLECTION

Lakeview Glow, Lakeview Lemon Drop, Lakeview Moonlight

Bernie Wilson

 

 

BEST OPEN CENTERED COLLECTION

Kelsey Radiance, Seedling CO-Y, Seedling CO-Dr

Colin Walker

 

 

BEST TRAFF ORIGINATION

Pocrates

Art & Julie Chmura

 

 

JACK CRAWFORD MEMORIAL

Vassio Meggos

Eric & Janet Anderson

 

 

BEST MICRO DAHLIA

Kelsey Radiance

Colin Walker

 

 

BEST FLOATING DAHLIA

Waterlilly

Wendy & Drew Brant

 

 

BEST GARDEN VASE WITH DAHLIAS

Mixed Vase of Dahlias

Penny Armstrong

 

 

 

 

 

 

 

Arrangements

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BEST ARRANGEMENT IN SHOW

Blues Brothers

Marjorie Thatcher

 

 

Best Junior Arrangement

Yellow Submarine

Aria Walker

 

 

 

Best Novice Arrangement

Pink Panther

Anne Maria Jacobsen

 

 

Best Amateur Arrangement

Blues Brothers

Marjorie Thatcher

 

 

Best Advanced Amateur Arrangement

 

NO AWARD

 

 

 

 

 

 

 

Best Novice – 301

Blues Brothers

Eileen Younkin

 

 

Best Novice – 302

Goldfinger

Anne Maria Jacobson

 

 

Best Novice – 303

Pink Panther

Anne Maria Jacobson

 

 

Best Novice – 304

Purple Rain

Aysia Obina

 

 

Best Novice – 305

Hunt for Red October

Ryan Fogerty

 

 

Best Novice – 306 

White Christmas

Eileen Younkin

 

 

 

 

 

 

 

Best Amateur - 301

Blues Brothers

Marjorie Thatcher

 

 

Best Amateur - 302

Goldfinger

Marjorie Thatcher

 

 

Best Amateur - 303

Pink Panther

Marjorie Thatcher

 

 

Best Amateur - 304

Purple Rain

Marjorie Thatcher

 

 

Best Amateur - 305

Hunt for Red October

Penny Armstrong

 

 

Best Amateur - 306

White Christmas

Bobby Merrick

 

 

 

 

 

 

 

Best Advanced Amateur  - 301

 

NO AWARD

 

 

Best Advanced Amateur - 302

 

NO AWARD

 

 

Best Advanced Amateur - 303

 

NO AWARD

 

 

Best Advanced Amateur - 304

 

NO AWARD

 

 

Best Advanced Amateur - 305 

 

NO AWARD

 

 

Best Advanced Amateur - 306 

 

NO AWARD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Junior Entries

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BEST JUNIOR ENTRY IN SHOW

Weston Spanish Dancer

Aurora Brant

 

 

 

 

 

 

 

BEST JUNIOR TRIPLE ENTRY

Kelsey Dwarf

Aria Walker

 

 

 

 

 

 

 

BEST JUNIOR BASKET

NO AWARD

 

 

BEST JUNIOR SINGLE AA or A

AC Dark Horse

Aurora Brant

 

 

BEST JUNIOR SINGLE B

Just Married

Aurora Brant

 

 

BEST JUNIOR SINGLE BB

Weston Spanish Dancer

Aurora Brant

 

 

 

 

BEST JUNIOR MINIATURE

Clearview Butterscotch

Annie Walker

 

 

BEST JUNIOR BALL or MIN BALL

Seedling

Isabel Obina

 

 

BEST JUNIOR POM

Irish Glow

Kyle Young

 

 

BEST JUNIOR WATERLILY

Carmen Bunky

Annie Walker

 

 

BEST JUNIOR OTHER TYPES

Kelsey Annie Joy

Annie Walker

 

 

 

 

 

 

 

 

CHALLENGE FLOWER – Irish Blackhart

 

 

 

 

Award

Novice

Amateur

Open

First

Jen Hughes

Marjorie Thatcher

Eric & Janet Anderson

Second

Jen Hughes

Dave Blackmer

Eric & Janet Anderson

Third

Anne Maria Jacobson

Marjorie Thatcheer

Rosemary & Brad Freeman

Forth

Anne Maria Jacobson

Dave Blackmer

Rosemary & Brad Freeman

DRAWING

Jen Hughes

 

 

 

 

 

 

 

Return to Main Page